A je to tu zas, aneb iniciativní blb je horší než třídní nepřítel

Venku začíná být konečně příjemně. Počasí přímo vyzývá k sportovním aktivitám, práci na zahrádce, drobným pracím kolem domu, či zařizování úprav na bytě a mnoho dalších aktivit, na které v zimě nebyl čas anebo které je možné vykonávat jenom mimo pracovní dobu, ale bohužel, je to tu zase.

Nadneseně al výstižně řečeno, iniciativní blb je horší než třídní nepřítel a přihlouplé aktivity uměle vymýšlené v zájmu dobra jedince i kolektivu dokáží znepříjemnit i výborně zorganizovaný volný čas v soukromí. Nikým nevyžádaná aktivita těchto několik nad-dementních kolegů, co si myslí, že jejich potřeba řešit komplex vlastní nenaplněnosti, nebo spíše nevytíženosti, tím, že je přenášena na ostatní mě přivádí k šílenství.

Opravdu nechápu, proč má někdo neskutečnou potřebu organizovat volný čas cizích lidí, rozuměj kolegů, a snažit se jim zasahovat do soukromí všelijakými debilními otázkami, komentáři, připomínkami, posměšky. Přičemž jejich vlastní neschopnost trávit volný čas činorodě má být brána jako nezpochybnitelný základ pro srovnávání s ostatními.

Kdysi dávno jsem prošel několika různými školeními asertivity, kde jsme se jasně učili a trénovali jak jednat s nepříjemnými lidmi, zachovat si tvář vlastní a současně nepotupit toho druhého. Nějak jsem ale každý týden, a to několikrát, zaskočen, že jednoduchá pravidla v tzv. normální společnosti jednoduše neplatí. Byl jsem proto nucen zajít na wikipedii pro pomoc kde jsem našel toto:

Asertivní práva a zásady

Každý, kdo se chce umět správně prosadit, stát si za svým názorem a být odolný vůči manipulaci, by měl znát a zároveň respektovat tzv. asertivní lidská práva. Patří mezi ně tato desítka:

1. Máme právo sami posuzovat své vlastní chování a city a být za ně zodpovědní.

2. Máme právo nenabízet žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující naše chování.

3. Máme právo posoudit, zda a nakolik jsme zodpovědní za řešení problémů druhých lidí.

4. Máme právo změnit svůj názor.

5. Máme právo říci: „Já nevím.“

6. Máme právo být nezávislí na dobré vůli ostatních.

7. Máme právo dělat chyby a být za ně zodpovědní.

8. Máme právo dělat nelogická rozhodnutí.

9. Máme právo říci: „Nerozumím.“

10. Máme právo říci: „Je mi to jedno.“

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Asertivita

 

Když si projdu tyto jednoduchá pravidla a zapátrám ve své paměti, že asertivita je v reálu win – win strategie, nedovedu pochopit, proč musím být jako svobodný člověk obtěžován nekonečnými výmysly k tzv. team-buildingovým akcím několikrát do týdne, resp. měsíce a omezován na svém soukromí. To co bylo kdysi zamýšleno, jako pozitivum se svou četností stává nesnesitelnou přítěží. Jinak řečeno je to tu zas, aneb iniciativní blb je horší než třídní nepřítel.

Vrátila se snad doba temného socializmu, kde ten co nechčije s námi chčije proti nám?

Kategorie