Bohovuo robotník

V práci fungujeme v tzv. ‘open space‘, to znamená takový dobytčák, kde je vedle sebe naládována spousta lidí v kotcích, jako zvířátka v maštali. Teoretickou pohodu tohoto zvířecího uspořádání narušujou trochu větší zvířátka, tzv. dobytek, co si myslí, že ne všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.

Určitě se všude najdou různé exempláře, co dokáží občas pozvednout ze židle, udivit, nebo konstantě nasírat. A také u nás to není výjimkou. Už několik měsíců pozoruji jednoho rádoby kolegu z jiného teamu, ale ve stejném kanclu, co slovy Andera z Košic je, ‘bohovuo robotník…’

Jak to myslím? Do práce chodí jako do houslí, pozdní příchody a včasné odchody jsou úplně normální a pro jiné zvláštní, víc než hodinové obědní pauzy v jeho případě jsou samozřejmostí. A hlavně pořád něco chybí, pořád nějaké otázky, proto to přirovnání.  Ty drobné pauzy mezi příchodem, obědem, odchodem raději ani nesleduji, není příliš čas. Dobrá kdosi si řekne asi má jinou ne, tak napjatou pracovní dobu, nebo dokonce ho tam kdosi zapomněl z dob minulého režimu ale přece.

Ptát se je přirozené, tak proč jedni chodí do práce jen pro svou přítomnost a zabírat místo, nebo hlučit. Fungujeme pro to samé časové pásmo a rámcouvá smlouva s majitelem firmy je stejná, to jen tak na okraj.

Co mě nejvíce dokáže vytočit, a nejen mne, je skutečnost, že i když je dotyčný tzv. u sebe ve svém chlívečku a měl by makat, tak vyrušuje hloupými řečmi, typu co dělal, dělá a bude dělat. Jakoby to někoho zajímalo a neměl příležitost vyprázdnit si své ego o přestávkách.

Navíc tyto řeči umocňuje dlouhými osobními telefonáty, jejichž obsah nijak netlumí, právě naopak, hlasitě rozebírá před okolím jejich obsah. Výjimkou v pracovní době, mimo přestávek nejsou telefonáty 45 – 60 minut na téma, taneční škola, party, autoservis, kadeřník, bazén, počítač a pod.  Spíš holčičí ne chlapské věci…

To by mě celkem ani nerozčilovalo, kdyby si své hloupé kecy z telefonu šel řešit někam, mimo a nerušil. Když ale po skončení hodinového hovoru informuje ostatní, o čem si povídal, jakoby to nikdo ani náhodou neslyšel, musím se ptát nejenom sám sebe, zda i v jiných firmách, na jiných oděleních jsou lidé, co chodí do práce jako na dovolenou nebo na předváděcí molo a pracovní dobu tráví buď na přestávkách, nebo zdlouhavým telefonováním a vyřizováním si soukromých aktivit.

Máte i vy ve svém okolí podobného pracanta a chválenkáře? Myslím, že je dobré se ptát, jestli takovýto druh člověka patří do tzv. ‘open space‘, nebo spíš někam kde by měl mít možnost se realizovat bez zatěžování svými egoistickými aktivitami okolí.

Kategorie